Lista aktualności Lista aktualności

Zabytki militarne w lesie

Nie wszyscy wiedzą, że na naszym terenie znajdziemy zabytki architektury militarnej sprzed II wojny światowej. Są to schrony bojowe z linii obronnej „Przedmoście Koło”. Z 21 schronów, 7 usytuowanych jest na terenie LP Nadleśnictwa Turek.

I właśnie jednym z nich zajęli się, w sobotę 15 lipca 2017 roku, przedstawiciele Fundacji „WALKIRIA". Fundacja propaguje wiedzę o zabytkach militarnych, inwentaryzuje, sprząta, oznacza, czyni starania o ich wpisywanie do rejestru zabytków. Na linii obronnej „Przedmoście Kalisz" stworzyli w dwóch schronach izby muzealne, gdzie można obejrzeć wyposażenie schronów i warunki w jakich działały ich załogi.

Schron bojowy w oddz. 1Adx L-ctwa Wyszyna został posprzątany ze śmieci. Pomagający w akcji harcerze z 36 Kaliskiej Drużyny Harcerskiej ORŁY wynieśli ze środka sporo ziemi, aby dostać się do podłogi, w której są wgłębienia pod nogi stołu służącego jako podstawa karabinu maszynowego.

Na koniec, w środku zabytku, zamontowano trzy tablice zawierające treści informacyjno – historyczne, między innymi rysunki techniczne schronu.

Schron można bezpiecznie zwiedzać przy okazji grzybobrania, lub specjalnie wybrać się tam na wycieczkę. Współrzędne geograficzne to 5206'53",18030'5". Samochód radzimy zostawić przy szosie i odcinek około 1200 metrów przebyć pieszo.

Działania Fundacji WALKIRIA są godne poparcia i zamierzamy w przyszłości czynnie uczestniczyć w udostępnianiu do zwiedzania tych obiektów.