Lista aktualności Lista aktualności

Śmiertelne pułapki

Pomimo, że mówi się i pisze o tym od wielu lat i wszyscy się zgadzają, że jest to wysoce naganne, śmieci w lesie ciągle się pojawiają.

Położony bardzo blisko miasta las, którym się opiekuję jest szczególnie narażony na zaśmiecanie. Pomimo, że mówi się i pisze o tym od wielu lat i wszyscy się zgadzają, że jest to wysoce naganne, śmieci w lesie ciągle się pojawiają. Można je podzielić na przywożone masowo po sprzątnięciu lub remoncie domu, wyrzucane odpadki i opakowania przez jadących przez las i pojedyncze pozostawione podczas spacerów lub zbierania runa leśnego.

Oprócz negatywnych wrażeń estetycznych wiele z nich to śmiertelne pułapki dla zwierząt. Spotkałem małego liska, który wylizując kubek po napoju, wcisnął do niego głowę i nie potrafił się sam oswobodzić. Wyrzucane w lesie puszki lub butelki po napojach wabią owady resztkami fermentującego piwa lub soku, owady wchodzą do środka i nie potrafią wyjść. Odnóża chrząszczy żyjących w lesie przystosowane są do poruszania się po szorstkich powierzchniach, gładka powierzchnia blaszanej puszki lub plastykowej butelki jest dla nich nie do pokonania.

Na załączonych zdjęciach można zobaczyć jak groźne to pułapki (przeciąłem puszkę nożem i wysypałem zawartość na kartkę papieru). Wszystkie owady były martwe, najwięcej bo ponad 20 sztuk to szczątki żuków leśnych, owadów w lesie bardzo pożytecznych, odgrywających ogromną rolę w spulchnianiu i nawożeniu lasu. Rozpoznałem też chitynowe pancerze biegaczy – chrząszczy bardzo nam przyjaznych. Zdarza się, że w tych strasznych pułapkach giną jaszczurki i ryjówki, które wchodzą tam za owadami.

Od kilkudziesięciu lat ja i inni leśnicy prowadzimy z dziećmi i młodzieżą edukację ekologiczną. Organizujemy i bierzemy udział w różnego rodzaju akcjach sprzątania Ziemi. Wszystko po to, by w młodszych pokoleniach wykształcić szacunek dla natury. Jestem starym leśnikiem i pomimo wielu negatywnych doświadczeń ciągle wierzę w ludzką wrażliwość.

Jest wiele wspaniałych akcji mających na celu sprzątanie środowiska – jak np.: „Zabierz 5 z lasu” czy ostatnio nagłaśniany „Plogging”. Ja pragnę byście Państwo mieli świadomość, że gdy się schylamy by podnieść wyrzuconą przez kogoś puszkę lub butelkę, ratujemy życie wielu przyjaznym nam zwierzętom.

Tadeusz Rosiak - leśniczy leśnictwa Zdrojki