Lista aktualności Lista aktualności

Poznajemy pszczoły miodne

Pszczoły miodne to bardzo pracowite i interesujące owady. Już wkrótce na terenie biura nadleśnictwa będziemy mogli poznać ich życie i pracę

Od września będziemy mogli obserwować na żywo pszczoły miodne. Przy izbie Edukacyjnej Zdrojki, w  budynku gospodarczym ustawiliśmy pokazowy ul z pszczołami. Ul ma dwie przeszklone ścianki, przez które widać pracę pszczół na plastrach. Pszczoły wlatują i wylatują przez specjalny otwór w ścianie, połączony przeszklonym tunelem z ulem. Nie ma więc obawy, że jakaś zabłąkana pszczoła użądli „podglądaczy”.

Ul zbudował, obsadził w nim pszczoły i uczy nas pszczelarstwa, Pan Mirosław Ziemiański, zapalony pszczelarz i właściciel dużej pasieki w Ogorzelczynie koło Tuliszkowa.

Obok ula planujemy rozmieścić plansze poglądowe, przybliżające wiedzę o tych pożytecznych dla lasu, przyrody i człowieka owadów. Będziemy też opowiadać jak pszczoły żyją w swoich społecznościach z królową na czele.

W przyszłości planujemy utworzenie pasieki złożonej z kilku uli w ogrodzie koło siedziby nadleśnictwa. Obok rośnie dużo robinii akacjowych, lip i innych przydatnych dla pszczół roślin. Nie będzie więc problemu z pożytkiem.

Aby zachęcić do odwiedzania naszej mini pasieki przygotowaliśmy, i będziemy to robić w przyszłości,  gadżety w postaci 40 mililitrowego słoiczka miodu, wytworzonego przez nasze pszczoły.

Zapraszamy!!!