Lista aktualności Lista aktualności

Pokochaj jesień

O urokach jesieni można pisać wiele, bo wiele nas w tej porze roku zjawisk i rzeczy zachwyca

Spróbuj pokochać jesień
z niesamowitymi urokami
Spójrz ile piękna niesie
obdarzając cię nowymi dniami.

Kolorowo jak wiosną
barwne liście ostatki zieleni
Dadzą chwilę radosną
twą szarość życia mogą odmienić.

Wieczór szybciej nastaje
słońce też znika szybciej niż latem
Lecz nowe czy nie daje
chwile spokoju skorzystaj zatem.

Tadeusz Karasiewicz

O urokach jesieni można pisać wiele, bo wiele nas w tej porze roku zjawisk i rzeczy zachwyca. Wschody słońca, które latem zarezerwowane są tylko dla tych, co lubią wcześnie wstawać, teraz mogą zobaczyć nawet śpiochy. Mnie najbardziej się podobają poranne i wieczorne mgły nisko ścielące się nad łąkami i młodnikami, krople rosy błyszczące na trawie, pajęczyna którą mgła zamienia w różaniec, klangor żurawi którym żegnają się z nami i latem.

Najpiękniej przebarwiają się liście buków i klonów ale, i nielubiana przez nas leśników, czeremcha amerykańska nabiera pięknych rumieńców. O zjawisku przebarwiania się i opadania liści w ubiegłym roku pięknie napisał kolega Wojtek – leśniczy z Czarnego Lasu. Jesień to pora dostatku - zebrane plony z pól, ogrodów i sadów. Leśne krzewy oferują nam swoje owoce. Po bardzo suchym lecie przyroda zawsze jesienią ofiaruje nam niezwykły urodzaj grzybów. Nawet jeśli są wśród nas Słowian tacy, co nie lubią grzybów w swoim menu, to większość z nas lubi je zbierać. To doskonała forma relaksu, zmuszająca nas do aktywności, a grzybobranie w gronie rodzinnym czy z przyjaciółmi to cudowny wypoczynek.

Lasy stoją przed wszystkimi otworem, staramy się je udostępniać jak tylko potrafimy: budujemy miejsca postoju dla podróżujących, udzielamy fachowych porad i pomocy w rozpoznawaniu jadalnych gatunków grzybów, owoców, roślin, pomagamy tym, którzy się zagubią.

Wszyscy wiemy, jak zachować się w lesie.
My - leśnicy prosimy Was bardzo byście traktowali las jak swój dom, jak swoją własność i szanowali ją, by nasze dzieci i inni mogli cieszyć się jego pięknem i harmonią.