Lista aktualności Lista aktualności

opuszczony cmentarz w Czarnym Lesie

Prawie każdy fragment lasu zawiera w sobie jakąś zapisaną historię. Stare drzewa są milczącymi świadkami wydarzeń z minionych lat. Świadkami historii, która przemija i wpisuje się w słowa Św. Pawła: „Wszystko przemija i Ty przeminiesz”.

W południowo-wschodniej części kompleksu leśnego leśnictwa Czarny Las, przy wsi Młyny Piekarskie, znajduje się cmentarz ewangelicki, na którym mimo upływu czasu można jeszcze zobaczyć stare nagrobki.

Cmentarz jest pozostałością po niemieckich osadnikach, którzy w XIX wieku zamieszkiwali
te tereny i doprowadzili do ich rozkwitu. Obecnie jest nieczynny, chociaż pochowano tam osoby zmarłe jeszcze w latach 80-tych XX wieku. Pogrzebani są tam też żołnierze niemieccy polegli w walkach z Armią Czerwoną w 1945 roku. W niektórych miejscach znajdują się stare mogiły, często trudne do zauważenia, porosłe leśną roślinnością. Można jednak odnaleźć zadbane nagrobki z niemieckimi epitafiami.

W pobliżu cmentarza istniał dawniej budynek, w którym jedna część służyła jako szkoła
dla polskich i niemieckich dzieci oraz jako miejsce odprawiania nabożeństw. W drugiej części budynku mieszkał duchowny. Cmentarz jest przykładem na wielokulturowość naszego społeczeństwa, jest częścią naszej narodowej historii, dlatego warto pamiętać o takich miejscach.

Poniżej zdjęcia cmentarza oraz pozostałości po budynku, który należał do pastora.

Źródło: http://dobra24.pl/, http://pgfoto.cba.pl/

foto: Paulina Gąsiorek