Lista aktualności Lista aktualności

Jakie szkody może wyrządzić wiatr w lesie?

Dzisiaj o świcie nasz region nawiedziła burza. Silny, porywisty wiatr wyrządził wiele szkód. Po nawałnicy Służba Leśna ruszyła do oceny sytuacji.

Dzisiaj o świcie nasz region nawiedziła burza. Wiał silny, porywisty wiatr, woda z nieba lała się "ścianą". Zrobiło się ciemno, kiedy normalnie o tej porze już dnieje.
Później…, podczas kontroli obchodów leśnych w leśnictwie Cisew zauważyliśmy bardzo znaczne szkody w drzewostanach. Szkody te – połamane bądź powywracane drzewa - są efektem dzisiejszej porannej nawałnicy. Drzewa, które rosły 40, 50 i więcej lat zostały zniszczone w kilkanaście sekund. Wiatr je połamał jak zapałki. Są to głównie sosny ale i brzozy, w różnym wieku od 30 do 100 lat.
W związku z powyższym apelujemy do Państwa o ostrożność podczas pobytu w lesie, a w zasadzie o czasowe powstrzymanie się od spacerów do lasu, gdyż wiele drzew jest zawieszonych, złamanych - co może rodzić niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia ludzkiego. Potrzebujemy kilka może kilkanaście dni na uprzątnięcie połamanych, zawieszonych czy powywracanych drzew, żeby móc udostępnić Państwu nasze wspólne lasy.
Najbardziej poszkodowane rejony to: Młyny Miłaczewskie, Czachulec oraz Cisew - co widać na filmie poniżej oraz zdjęciach.

 

tekst: J. Trocha i J. Sosiński
foto-video: A. Karolak