Lista aktualności Lista aktualności

Badanie Pacjenta

Drzewa, jak każde żywe organizmy „potrafią” chorować. Choroby trapiące drzewa bardzo często są chorobami, które potrafią zniszczyć wiele drzew – całe drzewostany, a nawet lasy.

Leśnik na co dzień musi również występować w roli lekarza multispecjalisty – „jednym słowem” musi mieć wiele specjalizacji – a szczególnie być dobrym diagnostą. Jak mawiają lekarze – leczenie na wczesnym etapie zaawansowania choroby jest dużo łatwiejsze, mniej ingerujące w organizm pacjenta, trwa krócej i najczęściej przynosi lepsze rezultaty – z możliwością całkowitego wyzdrowienia. Należy pamiętać, że pacjentem w przypadku lasu jest nie pojedyncze drzewo a co najmniej drzewostan (zbiorowisko, społeczność).

Ponieważ wyniki jesiennego badania niektórych naszych pacjentów nas trochę zaniepokoiły, postanowiliśmy poddać ich powtórnym badaniom na wiosnę. Tej wiosny pacjenci z Kotwasic i Czarnego Lasu (czytaj – drzewostany) poddani zostali przez nas, jak i też przez ludzi nauki leśnej (z Poznania) badaniom na nadmierną (można by rzec chorobotwórczą) obecność, niszczących organizm pacjenta, owadów.

Badanie wygląda tak, że kładziemy reprezentanta pacjenta (tak, tak w tym przypadku chory może „delegować” swojego reprezentanta na badanie na prześcieradełko, delikatnie – by owady, znajdujące się w różnych stadiach rozwojowych (jajo, gąsienica, imago – owad dorosły), nie spadły poza prześcieradło, w ściołę – bo tam byłoby o wiele trudniej je „skatalogować” i policzyć. Gdy drzewo swoją koroną leży już na prześcieradle (na białym tle), wtedy dokładnie ją przeczesujemy w poszukiwaniu wspomnianych wcześniej czynników chorobotwórczych. Na podstawie otrzymanych wyników stawiamy diagnozę i wdrażamy leczenie pacjenta.

Tej wiosny badanie leśnych pacjentów wykonywaliśmy już trzykrotnie, poświęcając kilkanaście drzew - by postawić trafną diagnozę i uratować życie setkom tysięcy pozostałych.